Pro váš pohodlný nákup používáme Cookies. Pokračováním v návštěvě stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací, včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete zdeOK
Samozřejmě záleží, na co přesně ji chcete použít, v jakém stavu je dřevo, co se vám líbí, v jaké konstelaci je Saturn - hodnocení je čistě z mého pohledu a ze zkušeností, co jsme za ta léta posbírali. Ale finální rozhodnutí je vždycky na vás :). Pevně se usaďte, první kolo začíná...
Neohrožená lazura silnovrstvá
Lazura je taková poloprůhledná vrstva barvy, která se nanáší na dřevo, většinou za účelem změnit jeho barvu a dřevo ochránit před UVčkem a počasím.
Lazury mohou být silnovrstvé - ty jsou silně krycí, tvoří na dřevě takový lesklý film a pomůžou vám proto schovat jeho nedostatky.Používají se většinou na starší vyschlé dřevo.
Plusové body dostane za dobrou kryvost a za rychlý a efektivní facelift dřeva. Použila bych třeba na místa, kde dochází k rychlé degradaci dřeva, třeba na okna nebo podbití.
Mínusové body za mě dostane právě za ten lesklý film, který vytvoří na povrchu dřeva. To pak nemůže pracovat a může i praskat. Hůře se obnovuje než tenkovrstvá a dřevo už (za mě teda) nepůsobí přirozeným dojmem.
Za mě ale silných 7,5/10.
Mazaná lazura tenkovrstvá
A na řadu přichází lazury tenkovrstvé - ty se do dřeva jakoby vpijí a zvýrazní jeho kresbu a protože nechají póry dřeva otevřené, dají se použít i na nové dřevo, které není tak úplně vyschlé. Proč? Protože vlhké dřevo stále pracuje a pokud mu nedáte místo, tak si ho sám udělá a nátěr popraská.
Plusové body získává za přirozený vzhled a pohodlnější obnovu nátěru - dřevo prostěpak zas jen zase napustíte. Použít můžete na zahradní nábytek, zahradní domky atd.
Mínusové body možná jen za menší mechanickou odolnost než má silnovrstvá...
Za mě krásných 8/10 - o prsa korejské běžkyně!
VERDIKT:
A vítězem prvního kola se stává mazaná Tenkovrstvá lazura- Nezanechají na dřevu lesklý film a to může tedy dál pod lazurou pracovat a dýchat, což teoreticky prodlouží jeho životnost a o to nám jde. Nehledě na to, že matná na dřevu vždycky působí o něco více přirozeně, než lesk.
Tip od Richarda: Vyvarujte se bezbarvým nátěrům - i pod nátěrem dřevo pracuje, degraduje pod slunečním světlem a barevné pigmenty alespoň trochu opticky zachrání situaci.
Mořidla tady byly dlouho, dlouho před lazurami. Rozdíl je v tom, že mořidla dřevo jen tónují a nechrání před přírodními vlivy, plísněmi atd. Takže pokud chcete dřevo jen trošku natónovat a nic víc, můžete mořidlo a jako finální vrstvu bezbarvý lak.Používá se hodně třeba v restaurátorství.
Voskyjsou spíš jen povrchová úprava, aby to bylo pěkný a odpuzovalo to vodu. Takže bych to použila na nějaký pěkný nábytek, co si zaslouží jen trochu to vymazlit a napulírovat ale nechci nijak změnit barvu nebo vzhled. Ono to všechno dává smysl - vosk není odolný oděru (je to přece jen vosk), není odolný teplotě (to nějak plyne z toho, že je to vosk) a je tak hutný, že nemá šanci se do dřeva vpít a nějak ho ochránit.