Každý sprej se skládá ze dvou složek - média (barvy, prášku, dezinfekce, akrylu, epoxidu...atd) a pak hnacího plynu, který už podle názvu vyžene barvu vez ze spreje, ale taky se s ní spojí a vytvoří aerosolovou mlhu, kterou vy vidíte už jako takový obláček kapének barvy.
Jako hnací plyn se původně používaly sloučeniny chloru, fluoru a uhlíku - nic proti, pro člověka nejsou "až tak toxické", pokud teda nesedíte u spreje a nepoužíváte ho jako inhalátor, jsou bez vůně, bez zápachu a jsou nehořlavé, což bylo pro chemický průmysl super... v polovině minulého století ale zjistili, že freony mají negativní dopad na životní prostředí - uvolňují totiž v atmosféře molekuly chloru, který přispívá k tvorbě skleníkového efektu a tak i k globálnímu oteplování planety. Takže freony byly staženy jak ze sprejů, tak z chladniček (tam byly taky) a nahrazeny sločeninami vodíku, fluoru a uhlíku (nebo acetonem, xylenem, toluenem).
A teď schválně, kdo si pamatuje film Freonový duch s Vlastimilem Brodským a Jitkou Asterovou (mladší generace vypnou Netflix a jdou se přehrabovat ve VHSkách!)?