Laminování, laminování - všechny smutky zahání...
Barvy na lodě si zaslouží rozsáhlejší článek. Nátěr pod vodu totiž vážně chcete udělat pořádně. A dnes se podíváme na kýl lodím laminátovým.
Pokud jste s hrůzou zjistili, že má vaše Vydra někde nepěknou díru nebo jste si prodřeli dno vaší pramice o nějaké ostré kamení - zde přichází na řadu laminovací sada. Povrch musí být perfektně odmaštěný, očistěný, nesmí se vám to nikde loupat. Pak můžete nanášet štětcem laminovací pryskyřici a na ni pak nalepíte nastříhaný pás skelné tkaniny - postupujeme od té s nejvyšší gramáží po nejnižší - protože čím vyšší gramáž, tím hůře se vám bude s tkaninou tvarovat.
Každou mezivrstvu přetírám laminovací pryskyřicí a dávám si pozor, aby tkanina byla opravdu "nasáklá", aby se pořádně přilepila k podkladu.
Sil už málo mám, tak nechte mě plout...
Pak už jen čekat, než pryskyřice proschne - pamatujte, že čím nižší teplota, tím pomaleji to schne. A brousíme...
A teď ta zábavná část - barvy! Největší službu vám prokáže polyuretan Telpur S210 - je to základ i vrch dohromady, takže se s tím nemusíte patlat týden. Je chemicky odolný, UV stabilní (narozdíl od epoxidu - povíme si příště), vodostálý a má i širokou barevnou škálu. Můžete nanášet jak válečkem, tak štětcem, tak pistolí - samozřejmě nejlépe to bude vypadat, když to nastříkáte. A hurá do vln...
Vodákův příruční rádce
- Nepodceňujte odmaštení a přípravu povrchu - polyuretan není levná sranda a sudávat ho, je sranda ještě menší.
- Natužte si jen to, co potřebujete, ne že si to smícháte celý a pak pojedete jak Fittipaldi - PUR chce čas (lásku a pochopení...).
- Laminovací pryskyřice jde i tónovat - takže pokud opravujete zelený katamarán a chcete to opravit jen "naoko", tak si natónujete pryskyřici, nalepíte tkaninu a dokonáno jest... (a za měsíc na novo...)