Kutilův chemický koutek NITRO
Když se řekne celulóza představí si mnoho z nás papír - co to ale má společného s barvami, ptáte se? Proč jsou to barvy nitrocelulózové?
Celulóza [C6H10O5]n je bílá krystalická látka (všechno v organické chemii je bílá krystalická látka), která se používá pro výrobu papíru, barev, kde funguje právě jako pojivo, ale taky je základní stavební látkou rostlinných buněčných stěn. Člověk by si řekl, barva, co se vyrábí ze stejného polymeru jako papír, to asi nebude nic moc nebezpečné. Chyba, milí čtenáři, chyba...
Nitrocelulóza je vysoce hořlavá, těkavá a velmi výbušná látka, je citlivá na otřesy a ještě je samozápalná. Taková perlička je, že pokud budeme pokračovat v reakci a přidáme špetku kyseliny dusičné, vznikne nám za stálého míchání trinitrátcelulózy, což je střelný prach.
Bylo nebylo jedno nitro |
||
Největší slávu zaznamenaly nitro barvy po první světové válce - s rozmachem automobilového průmyslu přišla touha experimentovat s odstíny a nitro barvy se ukázaly být dobře pigmentovatelné, rychleschnoucí (protože je v nich asi tuna rozpouštědel, tak rychle vytěkají) a dají se dobře brousit a leštit do zrcadlového lesku. Další výhodou je i to, že protože barva obsahuje dost rozpouštědel (Xylén, toluen, aceton atd.) druhý nástřik prakticky naruší ten první a umožní tak oběma vrstvám, aby se spojily v jednu. V tomto smyslu je nitro hodně podobné šelaku, ale nitro je houževnatější a více odolné poškrábání.
|