Krásné úterý kutilové,
milovníci Červeného Trpaslíka pochopili, že dnešní, trochu tajemně znějící newsletter bude o plísni :).
Po návratu z dovolené (měla jsem se báječně, díky za optání:-) jsem přemýšlela, o čem já vlastně budu psát až přijedu - mám totiž pocit, že jsem všechna témata pokryla minimálně 8x a že už všechno víte. Pak jsem se ale podívala za ledničku...a téma je na světě...
Abych i publikum, trpaslíkem nepolíbené, trochu oblažila tímto kultovním britským sci-fi a abyste pochopili, proč je u mě doma jakákoliv plíseň Amáta:
Lister: „Kde je můj hrnek od kafe s plísní?” Kryton: „To jsem vyhodil, pane Davide...” Lister: „Cože? Vyhodil?! Ale já si tu plíseň pěstoval... chtěl jsem ji mít půl metru dlouhou, říkal jsem jí Amáta...” Kryton: „Při vší úctě, pane, proč jste to dělal?” Lister: „Protože to přivádělo Rimmera k šílenství - a všechno, co přivádí Rimmera k šílenství, mě drží při zdravém rozumu!”
|
Nemyslete SPÓRAdicky |
Co je plíseň:
- Mikroskopické vláknité houby, na zdi mohou vypadat jako zelené, černé, šedé nebo žluté chlupaté flíčky.
Proč je plíseň nebezpečná a proč ji nepěstovat:
- Plíseň se rozmnožuje mikroskopickými spórami, které se nenápadně šíří vzduchem a vy je pak vesele vdechujete. Říkáte si, to přece není tak strašný, pyl taky vdechuju a nic se neděje. No jo, ale spóry plísní obsahují takzvané mykotoxiny, které způsobují onemocnění kůže, plic, alergie a já jsem přesvědčená, že to je proč má náš Karel astma (Karel je moje kočka).
|
|
Dobře, Horste, ale jak na to?
|
Vždycky, ale vždycky má plíseň nějakou příčinu a tam bych začala. Ne, že si koupím savo proti plísni, celé to postříkám a říkám si jak jsem to dobře vyřešil. Ne, než budete kupovat prostředky, zkuste se zamyslet nad tím, proč se tam ta vlhkost tvoří a že pokud se tam tvoří, protože mi netěsní okna, tak to, že to postříkám savem, mi to teda rozhodně nevyřeší...
Čím to může být:
- Za všechno může VLHKO - špatně vám těsní okna, rosný bod a vlhké zdivo, sušíte doma prádlo, vaření (rýžovar je na tohle docela zlo), nedostatečné proudění vzduchu v místnosti, máte doma mnoho květin (ano, víte, jak to vypadá v pralese, že jo?).
Jak se s tím poprat?
- Bohužel každá plíseň je jiná - funny story, asi deset let zpátky jsem na nějakém festivalu seděla před stanem a jeden z mých známých si zapomněl pantofle a já jsem mu nabídla, že mu půjčím svoje, aby mohl doběhnout ke stánku. A on se na mě podíval a poeticky pronesl: "To nejde, každá bota má jinou píseň." Normálně se mě to tak dotklo a pohladilo mě to na duši, že jsem to od té doby říkala pořád... až po letech jsem se ho na to zeptala a on mi řekl: "Cože? Né, já jsem říkal, že každá bota má jinou PLÍSEŇ..." Takže tak...
Pardon, takže Jak se s tím poprat?
- Vlhko v bytě se v zimě odstraňuje dost blbě, pokud si nekoupíte nějaký odvlhčovač. Pro začátek, zkuste více větrat, více otevírat žaluzie, aby do místnosti šlo větší světlo.
|
|
Chytrý kanibal
|
Plíseň ve spárách
Plíseň na zdi
- To je trochu horší, většinou se vám nepodaří vybourat zeď a postavit ji znova, abyste opravili neplechu, kterou řemeslníci napáchali nebo si nevyměníte jen tak okna (my panelákový lid, rozhodně ne). Takže až vyvětráte, a koupíte si sušičku na prádlo... tak zainvestujte ještě do Chytré houby.
- Chytrá houba neboli Bio Repel je vlastně plíseň, která žere další plíseň. Má dvě složky, které se naředí vodou a natřou na napadené místo. Chytrou houbu Bio Repel můžete také použít přímo do malířské barvy (Remal protiplísňový třeba) Jakmile zneškodní veškerou plíseň, houba vymizí a vaše zeď je jako nová, juch.
Za mě lepší na houbu houbou, než to pořád dokola přetírat :-)
Krásný den, Vaše
Tereza
|
|
|