Jak ekologicky a šetrně zlikvidovat barvy po malování
Tak a máte domalováno, teď už stačí jen uklidit – no, ale co udělat s plechovkami od barev? Kam mám vylít ředidlo? Můžu vyhodit štětce normálně do popelnice? Taky si pokládáte podobné otázky? Tak to jste tady správně.
Žít ekologicky už dávno není jen módní trend ale i vstřícný krok k přírodě – snad už každá česká domácnost pravidelně třídí odpad, omezuje nákup vody v PET láhvích nebo přemýšlí nad tím, jestli si opravdu vezme na to jedno jablko igelitový pytlík.
Všechny výše zmíněné se ale týkají hlavně odpadu kolem potravin - nezapomínejme ale i na barvy a laky. Jsou nějaké speciální popelnice na barvy? Co třeba oblečení od barev a plechovky? Kam tedy s nimi?
Nejprve je důležité, zjistit jakou barvu jsme vlastně použili - to se vždy dočtete hned na obalu.
Syntetická barva Industrol | Vodou ředitelná barva Denas |
Pozor na to, vodou ředitelné neznamená vždy ekofriendly i tyto barvy mohou obsahovat přírodě škodlivé látky. Proto se dívejte, jestli má barva třeba atest na styk s potravinami nebo na použití na dětské hračky.
Plechovky – Ačkoliv vodou ředitelné barvy by měly být ty méně škodlivé, stejně patří všechny plechovky, štětce do nebezpečného odpadů nebo do sběrného dvora. Pozor jen, když budete plechovku vymývat, nesmíte u toho v žádném případě kontaminovat půdu - to znamená, že plechovku nevymývejte na zahradě, vyplachovat pěkně doma nad vanou, dřezem nebo nad kýblem. Vodou, kterou jste plechovku vymyli pak můžete vylít normálně do odpadu.
Štětce a válečky – vymyjte proudem vody normálně nad odpadem a vyhoďte do nebezpečného odpadu.
TIP: Vymyjte nástroje ihned po použití, protože po za dva dny už ani vodou ředitelnou barvu ze štětce nedostanete :-)
Tyto barvy obsahuji už různá rozpouštědla a těkavé látky a proto už se jejich zbytky i všechno, co s nimi přišlo do kontaktu (hadr, štětec), klasifikují jako nebezpečný odpad. Takže všechno putuje do sběrného dvora nebo do speciální popelnice s červeným víkem na nebezpečný odpad.
Plechovky – Plechovky, obaly – všechno do speciálních popelnic. Pokud jste ztratili víčko nebo vám v plechovce nějaká barva zbyla, zkuste ji někomu darovat nebo zbytek barvy slijte do zavařovačky, uschovejte pro příště. Pokud pro barvu ale nemáte žádné využití, vyhoďte ji do nebezpečného odpadu.
Štětce a válečky – štětce od syntetiky čistíme ředidlem, to ale určitě nevylévejte nikam do odpadu nebo za barák, stejně jako barvu ho slijte do zavařovačky a vyhoďte do nebezpečného odpadu (červená popelnice), kam také poputují špinavé válečky a štětce.
Vteřinová lepidla – vteřinová lepidla obsahují kyanoakryláty, což jsou vysoce hořlavé a dráždivé látky, které v přírodě nemají co dělat. Takže stejně jako všechno od syntetických barev, tady taky prázdné obaly nebo použité hadry putují do červené popelnice.
Richard doporučuje – Produkty šetrné k přírodě:
Barvy Denas Color jsou rodáci z Ostravy, jejich barvy mají atest jak pro styk s potravinami, tak pro použití na dětské hračky. Jejich produkty jsou vodou ředitelné a šetrné k přírodě, navíc Vám u nás dokážeme namíchat odstín přesně podle vašeho přání.
Spreje Aqua Eko Perfektně kryje a výborně se hodí do domácnosti, má německý atest na úpravu dětských hraček a příjemně voní po vanilce. Novinkou a výhodou je, že pokud se vám výsledek nebude líbit, tak ho jednoduše umyjete do 20 minut mýdlovou vodou.